DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ


1)Diş taşı temizliği nedir?

Dişeti hastalığının en önemli sebeplerinden biri olan diş taşı; olgunlaşan ve milyonlarca bakteri içeren plağın dişlerin üzerinde birikerek sertleşmesi sonucu oluşur. Ultrasonik cihazlar ve el aletleri yardımıyla bu plağın ve taşların temizlenme işlemine detertraj (diş taşı temizliği) denir.

2)Diş taşı temizliği ne kadar sürer?

Profesyonel diş taşı temizliğinin 1 seansı 45-60 dakika sürmektedir. Hastanın radyolojik ve klinik durumuna göre seans sayıları ve süreleri değişkenlik göstermektedir.

3)Neden profesyonel diş taşı temizliği yaptırmalıyım?

Ultrasonik cihazlar yardımıyla dişetinin üst kısmındaki (supragingival) bölgelerde ve evde ulaşılması zor bölgelerdeki diş taşları(tartar) temizlenir. Periodontal el aletleri yardımıyla dişeti altındaki(subgingival) diş taşları uzaklaştırılır. Diş yüzeyindeki nikotin, kahve gibi dış etmenlerden dolayı oluşan renklenmeleri ortadan kaldırmak için hava-su ve sodyumbikarbonat etkisini birleştiren airflow adlı cihaz kullanılır. Profesyonel temizlik fırça ve polisaj pastasının uygulanması ile sona erer.

4) Diş ipi kullanımı zararlı mıdır?

Diş ipi kullanımı dişler arasında  (interdental) bulunan plağın mekanik olarak temizlenmesi için mutlaka uygulanmalıdır. Yalnızca diş fırçalama ile tüm bakteri plağının ortadan kaldırılması mümkün değildir.© Copyright 2022 | All Rights Reserved